wtorek, 2 kwietnia 2013

Harmonia umysłu i ciała

Harmonia umysłu i ciała

 Autor:Inga Popek



Napięte mięśnie oznaczają niepokój w umyśle. Chroniczne usztywnienie zmniejsza elastyczność mięśni. Przez to czujemy się wciąż spięci, jest nam zwyczajnie w naszym ciele niewygodnie. Chcielibyśmy poczuć ulgę jaką, da szybkie uwolnienie się od tego paraliżującego pancerza. Czasem ktoś sięga po środki przynoszące szybkie ukojenie, prowadzić to może jednak do uzależnień. W dłuższej perspektywie przynosi więcej szkody i dodatkowych zmartwień, nie rozwiązując przyczyny  problemów.


Sytuacja taka zakłóca prawidłowe funkcjonowanie emocji, powoduje zmiany w postrzeganiu świata i samych siebie. Podczas stresu organizm jest w pełnej mobilizacji, napięcie powoduje gotowość do walki lub ucieczki. Spokojne, zrównoważone myśli sprawiają, że jesteśmy sobą i czujemy się dobrze. Potrafimy właściwie ocenić zdarzenie, bez uprzedzeń i lęków, bez irracjonalnej paniki. Zrelaksowany umysł posiada właściwą percepcje, pozwala wysnuwać wnioski i analizować. Kiedy tylko wpłyniemy na siebie tak, by zachować spokój, zyskujemy właściwy osąd sytuacji. Zaczynamy od pracy z ciałem, a reszta następuje samoistnie.


Zazwyczaj za wzorce pod tworzenie technik relaksacji są brane różne techniki jogi, gdyż w sztuce jogi umiejętność uwalniania się od napięć doprowadzono do perfekcji. Koncentrując się na oddechu oraz poszczególnych fragmentach ciała, nasza fizyczność łączy się z płaszczyzną emocjonalną. Wzrasta świadomość siebie, zyskujemy równowagę, oczyszczamy się z dawnych nie do końca uświadomionych emocji.


Dobrze jest znaleźć czas na regularne ćwiczenia, wpleść je w rytm dnia, tak aż staną się naturalnie zintegrowana jego częścią.  Mimo, że często masz uczucie wyczerpania i zmęczenia, paradoksalnie ćwiczenia fizyczne zadziałają ożywczo i energetycznie. Nie chodzi o forsowanie organizmu, jedynie o osiągnięcie harmonii. Dążymy o zachowanie balansu, równowagi miedzy ciałem, a umysłem.


Trudno jest się zmusić do aktywności, gdy do tej pory ktoś tego nie robił. Z powodu depresji, często zaniedbuje się podstawowe czynności.


Poniższe wskazówki pomogą wprowadzić ciało w stan rozluźnienia, dalszym krokiem będą ćwiczenia fizyczne.



Zaobserwuj w którym miejscu ciała czujesz napięcie, ból. Staraj się świadomie i mentalnie wpłynąć na to miejsce rozluźniając je. Spokojny oddech pomoże się skoncentrować i wprowadzić przestrzeń tam, gdzie odczuwasz ucisk – napięcie.
Jedna część ciała jest podstawą dla drugiej. Zobacz jak mocne są stopy i nogi nosząc całe ciało. Najlepiej stań boso na ziemi, poczuj jedność z naturą. Zauważ jak wypchniecie miednicy nieco do przodu prostuje kręgosłup i wzmacnia całą postawę. Poczuj się jak mocny fundament.
Poruszaj się z gracją. Zastosuj lekki chód, najpierw palce potem stopa. Wydłuż kręgosłup. Pozbądź się złych nawyków w codziennych czynnościach, gdy chodzisz, gdy siedzisz. Czuj lekkość, oddychaj przeponowo, ściągnij łopatki, unieś głowę. Zmiany wprowadzaj bez napięcia, unikaj siłowych rozwiązań, inaczej popadniesz z jednej skrajności w drugą. Postawa i chód mają być sprężyste i lekkie. Jak najbardziej staraj się być naturalny. Zachowaj spokój i pogodę w umyśle.


 Przedrukowano z artelis.pl
     numer seryjny:515afb0f-57f8-4043-9cf4-05205bef4303              
   

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz